Airbnb Nedir? Dikkat Edilmesi Gerekenler

ge">airbnb nedirAirbed and Breakfast anlamına gelen Airbnb 2008 yılında San Francisco’da yaşayan ve kiralarını ödemekte zorlanan Brian Chesky ve Joe Gebbia adlı iki arkadaş tarafından kurulmuştur. Çıkış noktaları evlerinin çatı katını gecelik kiralayıp, sabah kahvaltısını da ücrete dahil etmek olsa da günümüzde milyonlarca gezgine kanepe, oda, ev, villa ve hatta şato dahil çok çeşitli konaklama seçenekleri sunmaktadır. Airbnb.com ücretsiz bir site olup, 160 milyon seyahat severe yüz doksandan fazla farklı ülkede her bütçeye uygun konaklama imkanı vermektedir.

Airbnb Neden Tercih Edilebilir?

airbnb nasıl yapılır

Seyahati alışkanlık edinmiş gezginlerin az bütçe ile çok yer görme zevkini hakkını vererek karşılayabilen profesyonel bir ekibe sahip olması birincil tercih sebebi sayılabilir. Artık lüks otellere iki gün için ödenen uçuk fiyatların yerine daha uzun süre ve sıklıkla seyahat edebilmek amacıyla benimsenen bu tarz konaklama bulma siteleri sadece gençlerle sınırlı değildir. Daha da önemli bir konu ise elbette ki bilmediğimiz bir ülkede kalacağımız yerin güvenliğidir ve bu anlamda da verdiği hizmetle gönüllere su serpmektedir. Zira ev sahiplerine verilen oyların ve ziyaretçilerin yaptığı yorumların size bir fikir vermesinin yanı sıra rezervasyon sırasında sizden çekilen ücret ancak siz seyahatinizi tamamlayıp şikayetsiz döndükten sonra karşı tarafa yani sizi ağırlayan ev sahibine ulaşacaktır. Dolayısıyla, yaşanabilecek karşılıklı olumsuzluk hallerinde maddi olarak da sizi mağdur etmeyen bir sistemdir.

Sistemden memnun kalmanız ve bu yolla kazanç sağlamayı düşündüğünüz takdirde ev sahibi olarak sisteme kayıt yaptırıp, aynı siz gibi farklı şehir ya da ülkelerden gelecek misafirlere kapınızı açabilirsiniz. Ev sahibi olmaya karar verdiğiniz anda da konaklama sağlayacağınız alan ve beklentilerinizle ilgili tüm detayları sunacağınız sağlam bir profil hazırlamanız gerekmektedir. Bir diğer önemli husus da sizinle iletişime geçecek kişilere olabildiğince çabuk dönüş yapmanızdır çünkü bu karar aşamasında misafirleriniz için hem işinizi ciddiye aldığınızı göstermesi sebebiyle hem de başka ev sahipleriyle rekabet içerisinde olmanız sebebiyle önemlidir.

airbnb örnek ev

Airbnb Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

1. Öncelikle planlama aşamasında bulduğunuz mekanın sayfasını açtığınızda konaklamayı düşündüğünüz mekanın resimlerini bulacaksınız. Ancak çeşitli profillerden çekilen fotoların her zaman yanıltıcı olma ihtimalini düşünerek, ev sahibi ile iletişime geçtiğinizde ekstradan güncel fotoğraflarını isteyebilirsiniz.

2. Siteyi Türkçe kullanacaksanız, karşınıza çıkacak fiyatlar Türk Lirası olacaktır. Bu sayede diğer para birimlerine çevirme zahmetine girmeyeceksiniz.

3. Uygunluk Durumu yazısının yanındaki takvim sayesinde sizin kalmayı düşündüğünüz tarihlerde ev sahibinin uygun olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

4. Ev Sahibi ile İletişime Geç yazısını tıklayarak ev sahibi ile bağlantı kurmak karşılıklı beklentileri anlamak açısından fayda sağlayacaktır. Özellikle sigara kullanımı, evde yaşayan minik dostlar (kedi, köpek, vs.) üzerinde konuşulması gereken hassas konular arasındadır. Yine sitede Bu Kayıt Hakkında ve Ev Kuralları başlığı altında bulunan ev sahibinin profilini ve konaklama ile ilgili kuralları detaylı okumak başınıza gelebilecek tatsızlıklara engel olacaktır.

5. Seçtiğiniz mekanın haritasına sitedeki Yer başlığı altında bulunan Google Maps aracılığı ile bakıp, merkeze uzaklığını bulmak sizi beklenmedik sürprizlerden kurtaracaktır.

6. Fiyatlar, bu fiyata dahil olan/olmayan şeyler, indirimler ve iptal durumunda para iadesi hakkında yine sayfada bilgi bulabileceksiniz.

7. Son olarak en aşağıda yer alan değerlendirme kısmı ve verilen yıldızlar sayesinde orada sizden önce konaklayan kişilerin olumlu veya olumsuz yorumlarını okuyarak sizin neyi beklediğini öngörebilirsiniz.

8. Mekanı beğenmiş ancak henüz karar verememişseniz, ödeme yapmanıza gerek kalmadan önce rezervasyon yapabilir ya da Wish List’e

Merak ederseniz  https://www.airbnb.com.tr/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.

BONUS: Bir Airbnb Tecrübesi

airbnb yorumları

Sadece İrlanda hayalimin gerçekleşecek olması değil, ilk defa Airbnb sitesini kullanarak konaklama ayarlayacak olmam da 2015 yazını benim için önemli kılmıştı. Uçak biletimi hazırlar hazırlamaz, İrlanda’da kalınabilecek otelleri aramaya başladım ancak Haziran-Ağustos arası yüksek sezon olması sebebiyle gecelik rakamlar inanılmaz yüksekti ve bir haftalık bütçemin çok üzerindeydi.

Otellerden ümidimi kesmemle beraber bir arkadaşımın tavsiyesi ile Airbnb ile tanıştım. Siteye girip önce ülke tercihini, sonra da gidiş ve dönüş tarihlerimi girmemle beraber karşıma çıkan çeşitli konaklama imkanları daha önceki seyahatlerimle ilgili “Keşke daha öncesinde de bu siteyi bilseymişim, buradan konaklamalarımı ayarlasaymışım” gibi pişmanlık cümleleri kurmama sebep oldu.

Birkaç tane gözüme kestirdiğim ve uygunluğunu kontrol ettiğim ev için sahipleriyle iletişime geçtim ve güzel olan şey ise çoğu ev sahibinin on iki saatten önce dönüş yapmaları oldu. Ben ise benimle ilk iletişime geçen ev sahibimi sitede bahsetmediği halde sigara kullandığı için elerken, ikinci ev sahibiyle anlaşacak kadar da şanslıydım. Kilmainham, Dublin‘de seçtiğim konaklama tipi couch yani bir kanepeydi ve 7 gece 8 gün için ödediğim ücret de 400 TL’den az bir miktardı.

Gitmeden önce tüm iletişim bilgilerini telefonum haricinde tatil günlüğüme de yazdım ki telefonu açamama durumunda bilmediğim bir ülkede ortada kalmamak adına. Ev sahibelerim Brazilyalı ve İtalyan iki kız arkadaştı ve okul masraflarını karşılamak adına evlerini açmışlardı zira İrlanda’da ev kiraları inanılmaz yüksektir. Ev sahibemin yarı zamanlı çalıştığı yer ise merkezi bir yerde olduğu için buluşma saatine kadar biraz dolaşıp bir şeyler yedikten sonra eve beraber geçtik. Bana salonlarında ayırdıkları kanepe oldukça rahattı, sabahları ise Türk kahvaltıları gibi olmasa da kızarmış ekmekli, reçelli, margarinli kahvaltılarım sallama İngiliz çayının eşliğinde mevcuttu. Daha da sevimlisi kahve yanında atıştırmalık kurabiye kavanozu bile koymuşlardı.

3+1 evde iki oda ev sahiplerince kullanırken en büyük odayı da yine misafir ağırlamak için ayırmışlar. Hatta benim ilk gittiğim gece bir çift kalırken ertesi gün onlar ayrılınca ve ev sahibi ile kurduğum güzel iletişim sonrası diğer misafirler gelene kadar iki gece o büyük odaya terfi ettim ki bunda Türkiye’den götürmüş olduğum nazar boncuklu takı ve el örgüsü patiklerin de etkisi olabilir. Demek ki neymiş yurt dışı gezilerinde her ihtimali düşünüp ülkemizi temsili birkaç minik hediye sırt çantamıza atmalıymışız

Depozito olarak ilk gün aldıkları 10 Euro’yu anahtar kaybı veya herhangi bir zarar olmadığı için çıkış yapacağım gün iade ettiler ancak alınan depozito miktarı ev sahibine göre değişebilir gitmeden önce yazışmakta fayda var. Diğer bir husus da bu sistemde yine temizlik parası adı altında ücrete 10-15 Euro civarında ek ücret yansıtabiliyorlar. Yine ters bir durum yaşanmaması açısından kuralları, ücrete dahil olan ve olmayan hizmetleri iyi okuyup, netleşmemiş konuları çekinmeden ev sahibinize sormalısınız.

Genel olarak arkadaşlarınızı eve getirmenize, gürültüye ve eğer evin salonu gibi orta bir yerde kalıyorsanız dağınıklığa izin vermeyeceklerdir. Tıpkı otellerde olduğu gibi check in ve check out saatleri de sayfalarda yazar ki bunları da göz önünde bulundurarak giriş çıkış saatlerinizi ayarlamanızda fayda vardır zira yurt dışında dakikliğe oldukça önem vermektedirler. Daha sonra eve döndüğünüzde ise sizden ev sahibinin sayfasında yorum veya eleştiri yazmanız bekleniyor çünkü sizin gibi ziyaretçiler için bu değerlendirmeler oldukça belirleyici olacaktır.

Bu kadar üzerinde yazılan şeyden sonra Airbnb’yi diğer muadili sitelerden farklı kılan ise diğer sitelere oranla biraz daha güncel olması ve sadece kanepe ya da tek kişilik bir odayla sınırlı kalmaksızın, gidecek kişi sayısına veya tercihlerine göre şatodan tutun da ağaç eve kadar birçok seçenekle karşımıza çıkmasıdır. Ayrıca site yönetimiyle de iletişime geçtiğiniz takdirde her türlü sorununuza çözüm getirecektir.

Ad

2017 kpss,1,2017 Kpss Pdf İndir,1,686 KHK,1,686 khk ihraç pdf,1,686 sayılı KHK İhraç tam liste,1,Adam Pdf İndir,1,Ağva Pansiyon Fiyatları,1,Ağvada konaklama,1,Akıl oyunları Pdf İndir,1,Akrep burcu,3,Alex de souza,1,Antalya Otelleri,3,Antalya Pansiyonları,2,Antalyanın gözde otelleri,1,Astroloji,1,Atatürk Kitabı,1,Avsallar Otel Fiyatları,1,Avsallar Pansiyon Fiyatları,1,Avsallat Muhafazakar Otel Fiyatları,1,Aylık burç yorumları,1,Balık burcu,2,Bebek battaniye yapılışı,1,Bebek Örgü Battaniye Yapılışı,1,Beldibi Otel Fiyatları,1,Beldibi Pansiyon Fiyatları,1,Beşiktaş,1,Beşiktaş fenerbahçe maçı kırmızı kart pozisyonu,1,Beşiktaş maçının golleri,1,Beyne format at pdf,1,Beynine Format At E-Kitap Pdf İndir,1,Bilgisayar,2,Biyografi,2,Bodrum Beğenilen Oteller,1,Bodrum Otel Fiyatları,1,Bodrum Otelleri,1,Burak Aksak,1,Burç yorumları,2,Burçlar,2,Bursa Kaplıca Fiyatları,1,Bursa Termal Tesis Fiyatları,1,Cheat Engine,1,Çağatay Akman,1,Çukur 15. bölüm,1,Çukur fragman,1,Dedikodu,1,Denisa,1,Dini Konular,1,Direniş Karatay,1,Dizi,7,Dizi bitecek mi,1,Dizi izle,1,Doğan Cüceloğlu,1,Donald J.Trump,1,Duvara yazı yazan kız,1,Dying Light,1,E-Book,1,E-Book Pdf İndir,2,E-Kitap,3,e-kitap indir,3,Edebiyat,1,En gözde oteller,2,En uygun kaplıca fiyatları,1,Erdil Yaşaroğlu,1,Esra Erol,1,Ev yapımı maskeler,1,Felsefe kitabı pdf,1,Fenerbahçe,1,Fethiye Otel Fiyatları,1,Fethiye Pansiyon Fiyatları,1,Firmalar,1,Game of Thrones,1,Gece Gölgenin Rahatına Bak,1,Gece Gölgenin Rahatına Bak Dinle,1,Gece Gölgenin Rahatına Bak Sözleri,1,Geliştiren Anne-Baba,1,Geometri Test Kitabı,1,Gezi Rehberi,2,GTA 5 Hile,1,haber,33,Haftanın elenen ismi,1,Halk Eğitim Kursları,1,Haram hayvanlar,1,Haymana kaplıca fiyatları,1,Haymana pansiyon fiyatları,1,Hukuk Kuralları,1,Huzursuzluk Pdf İndir,1,İçerde 20.bölüm izle,1,İçerde gelecek hafta fragmanı,1,İçerde izle,1,İhraç edilen memurlar,1,İhraç edilenler pdf,1,İhraç listesi,1,İlber Ortaylı,1,İndirimli oteller,1,İndirimli pansiyonlar,1,İnegöl Kaplıca Fiyatları,1,İnegöl Pansiyon Fiyatları,1,İnegöl Termal Tesisler,1,İnternet,7,İrfan Değirmenci,1,İsim Şehir Hayvan,1,İstanbuldaki pansiyon fiyatları,1,Kadın sohbetleri,1,Kadınlara Askerlik,1,Kalkan pansiyon fiyatları,1,Kalvyede Alt tuşu ile yapılan işaretler,1,Kamu personeline özel indirim,1,Kanuni PDF indir,1,Kapadokya,1,Kapadokya Tur Fiyatları,1,Kaplıcalar,1,Kaynak kitap pdf indir,1,KHK ile atılan öğretmenlerin listesi,1,Kış Turizmi,1,Kışlık tatil mekanları,1,Kimdir,7,Kişisel Bakım,1,Koç burcu,1,Komedi Filmi,1,Kor Kurt,1,Kova burcu,1,Kpss Kitabı Pdf İndir,1,Kumburgaz Pansiyon Fiyatları,1,Kürk Mantolu Madonna,1,Kürk Mantolu Madonna E-Kitap,1,Kürk Mantolu Madonna PDF indir,1,Leyla ile Mecnun pdf indir,1,Limak Otelleri,1,M.Barış Muslu,1,Maçın geniş özeti,1,Mart ayı burç yorumları,1,Matematik,1,Matematik Deneme Sınavı,1,Matematik kitabı pdf indir,1,Matematik pdf,2,Matematik pdf indir,1,Matematik yaprak test pdf indir,2,Matematik YGS deneme sınavı,1,Muhafazakar Oteller,1,Müzik,1,Nuray Sayarı Burç Yorumları,1,Nutuk Pdf İndir,1,Oğlak burcu,1,Olağanüstü bir gece,1,Oscar Ödül Töreni,1,OSYM LYS Deneme,1,otel fiyatları,6,Otomobil,1,oyun,25,Oyun Hilesi,8,Oyunda Para Hilesi,1,Örgü battaniye yapılışı,1,Örgü bebek,1,Öznur Yıldırım,1,Pansiyon Fiyatları,24,Patlama haberi,1,PDF Arşiv,1,Pdf Deneme Sınavı İndir,2,Pdf İndir,14,PDF indir,1,Pdf Kitap İndir,78,pdf liste,1,PES 2016,1,Pes 2016 Türkçe Yapma,1,Program,4,Program İndir,1,Psikoloji Kitabı,1,Pucca Pdf,1,Recep İvedik,1,Recep İvedik 5 İzle,1,Recep İvedik Serisi,1,Resmi Gazete,1,Roman Pdf,4,Saç Maskeleri,1,Sağlık,1,Sebahattin Ali,1,Selman Kayabaşı,1,Senden önce ben pdf,1,Sevgililer Günü Otelleri,1,Sevgililer Gününe Özel Pansiyonlar,1,Seyahatname,1,Sherlock Holmes,1,Sinema,5,Sofinin Dünyası Pdf İndir,1,Soru bankası pdf indir,1,Sorun Gider,8,Sprey boya ile yazı yazan kız,1,Stefan Zweig,1,Su Grubu Burçları,1,Survivor 2017,1,Survivor Denisa,1,Şarkı Sözleri,1,Şeker Portakalı,1,Şile konaklama tesisleri,1,Şile Otel Fiyatları,1,Şubat ayı burç yorumları,1,Tarih,1,Tarih kitabı pdf indir,1,Tatil,1,Tatil sorunları,1,teknoloji,2,Televizyon,13,Terazi burcu,1,The 100,1,The Walking Dead,2,Tolstoy,1,Türkçe Yama,1,Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları,1,Uludağ Pansiyon Fiyatları,1,Vartolu ölüyor mu,1,Vasconcelos,1,Volkan Işık,1,Volkan Işık Biyografisi,1,Volkan Işık Kimdir,1,Volkan Severcan,1,Vural Çelik kimdir,1,Yabancı Pdf İndir,1,Yabancı Şahmeran PDF,1,Yarışma Programları,1,Yay burcu,1,YDS,1,YDS Deneme Sınavı PDF indir,1,YDS Deneme testi,1,Yengeç burcu,1,Yeniden Büyük Amerika,1,YGS,1,YGS Coğrafya,2,YGS Deneme Sınavı,6,YGS Pdf İndir,2,YGS Soru Bankası,1,Yılmaz Özdil,2,Yoncalı Pansiyon Fiyatları,1,Yurt dışı tatil sorunları,1,Yurt dışı tatili,1,Yüzme Havuzları,1,Zor Deneme Sınavı,1,Zülfü Livaneli,1,
ltr
item
YAZARM: Airbnb Nedir? Dikkat Edilmesi Gerekenler
Airbnb Nedir? Dikkat Edilmesi Gerekenler
https://gezipgordum.com/wp-content/uploads/2017/06/airbnb-640x360.jpg
YAZARM
https://www.yazarm.com/2018/02/airbnb-nedir-dikkat-edilmesi-gerekenler.html
https://www.yazarm.com/
https://www.yazarm.com/
https://www.yazarm.com/2018/02/airbnb-nedir-dikkat-edilmesi-gerekenler.html
true
2231364027716919781
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share. STEP 2: Click the link you shared to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy